czwartek, 22 sierpnia 2019 r. 

Starostwo Powiatowe w Bieruniu
AKTUALNOŚCI
Dodano: 2011-08-29
  •       Dzieła spod piły i dłuta

Pod patronatem Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego w dniach 15-29 sierpnia w Bieruniu odbył się VI Ogólnopolski, a jednocześnie I Międzynarodowy Plener Rzeźby Monumentalnej w Drewnie, współorganizowany przez Pracownię Rzeźby "Iwa" w Bieruniu i Bieruński Ośrodek Kultury. Uczestniczyło w nim 11 osób, a wśród nich 20-letni Jon Lhyndl Cabang - Filipińczyk urodzony w Italii (oboje rodzice są rodowitymi Filipińczykami, którzy osiedlili się we Włoszech), student architektury w Arezzo. Na plener został zaproszony przez bierunianina Ireneusza Wierzbę podczas pobytu w maju br. na plenerze rzeźby monumentalnej w Arezzo. Obaj uczestniczyli też w plenerze rzeźbiarskim zorganizowanym w pierwszej połowie sierpnia br. w Górkach Wielkich. W Bieruniu Nowym egzotyczny gość wyrzeźbił ławkę, żeby mogła służyć mieszkańcom miasta.

Pozostałymi uczestnikami pleneru bieruńskiego byli: Ireneusz Wierzba (inicjator i główny organizator tych plenerów), Ryszard Gondek z Chełmka, Stefan Łuczak, Stanisław Milewski (obaj z Piotrkowa Trybunalskiego), Robert Nowak z Brzeszcz, Mirosław Wiszowaty z Rudy Śląskiej, Tomasz Witkowski z Lubiąża, Kazimierz Mazgaj z Okleśnej koło Krakowa oraz dwoje młodych bierunian, którzy wykonali wspólnie jedną figurę kota Sylwestra z jednej z bajek: 18-letnia Daria Kruczkowska i 22-letni Jarosław Wierzba (syn Ireneusza).

17 sierpnia rzeźbiarze przeprowadzili warsztaty ekologiczne dla mieszkańców Bierunia, w których uczestniczyły głównie dzieci. Wyświetlili im film o przyrodzie województwa śląskiego i jej ochronie, zorganizowali zajęcia plastyczne o tej tematyce, a ich plon to malutka wystawa rysunków i malunków przed wejściem do Pracowni Rzeźby "Karlik".

Na uroczyste podsumowanie pleneru 20 sierpnia przybyli starosta Bernard Bednorz, radny bieruński Sławomir Wawrzyniak i dyrektor BOK-u Zofia Łabuś, a także przedstawiciel sponsorów pleneru. Rzeźbiarze otrzymali dyplomy z podziękowaniami.
Zdjęcia Mirosław Leszczyk
Oficjalny serwis internetowy Starostwa Powiatowego w Bieruniu       Administracja serwisu:admin@powiatbl.pl