czwartek, 22 sierpnia 2019 r. 

Starostwo Powiatowe w Bieruniu
AKTUALNOŚCI
Dodano: 2011-09-12
  •       Inauguracja XII Jesieni Organowej

Koncertem w kościele NMP Uzdrowienia Chorych w Bojszowach Nowych zainaugurowany został 11 września XII Festiwal Jesień Organowa w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim. Wszystkich przybyłych: wykonawców i słuchaczy a wśród nich minister rozwoju regionalnego Elżbietę Bieńkowską z Mysłowic, posłów Marka Wójcika i Jana Rzymełkę, radnego sejmiku województwa Piotra Czarnynogę powitał ks. Proboszcz Leon Loska. Oficjalnie festiwal otworzył starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz.

Starosta mówił m.in. o potrzebie kontynuacji imprezy zainicjowanej niegdyś przez jego poprzednika , która na stałe wrosła już w krajobraz kulturalny naszego regionu. Przedstawił też nową, wydaną przez powiat publikację o wszystkich kościołach i instrumentach organowych powiatu. Ta szczególnie cenna, bogato ilustrowana broszura będzie, podobnie jak program festiwalowy, rozprowadzana bezpłatnie podczas najbliższych koncertów.

Wykonawcami koncertu inauguracyjnego byli: organista Sebastian Matyja oraz Cracow Brass Quintet w składzie: Bartosz Gaudyn i Michał Warzecha trąbki, Paweł Dziewoński róg, Paweł Cieślak puzon i Jakub Urbańczyk tuba.
W programie znalazły się kompozycje J. S. Bacha, A Vivaldiego oraz kilka utworów mniej znanych twórców, takich jak Mushel, czy Lefébure-Wely. W interpretacji Sebastiana Matyji zrobił duże wrażenie zrobił Koncert C-dur J. S. Bacha, a także interesująca, zupełnie u nas nie znana Toccata G. Mushela. Jednak największy aplauz publiczności wzbudziło znakomite wykonanie niemal rozrywkowego Sortie francuskiego kompozytora L. J. A. Lefébure-Wely.

Natomiast Krakowski Kwintet Dęty brawurowo zagrał arcytrudne transkrypcje III Koncertu Brandenburskiego J. S. Bacha i Jesieni z cyklu Cztery Pory Roku A. Vivaldiego. Te utwory niełatwo precyzyjnie zagrać na instrumentach smyczkowych (na które zresztą są przeznaczone w oryginale), a cóż dopiero na znacznie mniej ruchliwych instrumentach dętych blaszanych. Jednak Cracow Brass Quintet wywiązał się z zadania doskonale, nienaganną techniką, intonacją i muzykalnością potwierdzając swoją renomę jednego z najlepszych zespołów dętych w Polsce.
Licznie, pomimo pięknej spacerowej pogody zgromadzona publiczność nagrodziła wykonawców długotrwałymi oklaskami

Przed nami kolejny koncert festiwalowy , który odbędzie się w niedzielę 18 września o godz. 16.00 w kościele św. Bartłomieja w Bieruniu.
Powstały tam ostatnio nowe wspaniale organy i na nich właśnie zagra jeden z najwybitniejszych polskich wirtuozów prof. Józef Serafin. Będzie to pierwszy ze wspomnianych wyżej solowych recitali. W programie m.in. utwory. J. S. Bacha i F. Liszta. Serdecznie zapraszamy.
Zdjęcia: BM.FOTOOficjalny serwis internetowy Starostwa Powiatowego w Bieruniu       Administracja serwisu:admin@powiatbl.pl